Electrical and Electronic Engineering

Head of Department

B. Chebii

Electrical and Electronics Engineering Department

The Electical and Electronics Department was started in 2010 .The department provides, promote and coordinate the provision of quality education, practical training and research for the empowerment of individuals to become responsible and competent electrical technicians who value education as a lifelong process for sustainable development.

The Department is divided into three sections:  The Electrical power Section and The Instrumentation & control Section and Medical engineering section in order to facilitate efficient and quality service delivery to our stakeholders

Head of Department 

Madam Eunice C. Kuto

We currently offer the following courses at our department

 

  • Higher Diploma in Electrical and Electronics Engineering (Power option)
  • Diploma in Electrical and Electronics Engineering (Power option)
  • Diploma in Electrical Engineering (instrumentation and control)
  • Diploma in Medical Engineering.
  • Craft in Electrical Engineering.
  • Electrical Installation Artisan .
  • Short courses in solar installation – 2weeks continous,
  • Basic PLC and motor rewinding – 2 weeks continous
No. NAMES RESPONSIBILITIES
1. EUNICE C. KUTO – HOD
2. BERNARD CHEBII Deputy HOD
3. GEOFFREY KOSKEY HOS MEDICAL/ DP GUIDANCE & COUNSING OFFICER
4. NICHOLAS K CHERUIYOT MANAGEMENT REPRESENTATIVE
5. DAVID TALAM QUALITY ASSUARANCE OFFICER
6. PATRICK RONOH TRAINER
7. OLUOCH G. OKOTH ODEL/ HOS CBET
8. AMOS KETER TRAINER/OHS
9. GITU HENRY CHEGE TRAINER
10. KIRWA PIUS DRUGS&SUBSTANCE ABUSE REP
11. THOMAS MUOKI DEPT. TTO
12. OBARE ISAIAH OMONDI CBET CHAMPIONS/ DISCOM/PROJECT COORDINATOR
13. JUNNIEN C. KETER TRAINER
14. NICHOLAS KENDAGOR Departmental ILO/IQA/INNOVATIONS COORDINATOR
15. ELLY KOECH DATA/CAREER GUIDANCE
16. BERNARD YATOR DEPARTMENTAL COMPLAINS OFFICER
17. JUMBA CHAVAREGI TRAINER
18. SAMUEL BARASA TRAINER
19. NELSON SEREM TRAINER/IQA/ISO
20. SILVIA NANJALA TRAINER
21. STEVE CHERUIYOT TRAINER
22. NICHOLAS MUTAI TRAINER
23. SILAS MAGUT TRAINER
24. LUKE TOROREY TRAINER
25. SAWE NICHOLAS TRAINER
26. NORMAN NGETICH DEPT .WELFARE
27. KENNETH KOECH EXAM COORDINATOR
28. BENJAMIN TALAM TRAINER/GENDER MAINSTREAMING
29. GLADYS KEMBOI  TRAINER/ DEP ILO
30. CLAIRE CHIRCHIR GENDER MAINSTREAMING
31. DAVID RONO TRAINER
32. LAGAT VICTOR TRAINER
33. SILAS KIBET TRAINER
34. KEVIN OLOO TRAINER
     

 

Skip to content